Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Artykuły
-
-
Zapytanie ofertowe na świadczenie usług polegających na przeprowadzeniu badań i sporządzaniu opinii przez biegłych sądowych osób wskazanych przez GKRPA w Zagnańsku
20 stycznia 2023
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku zaprasza do złożenia oferty cenowej na świadczenie usług polegających na przeprowadzaniu badań i sporządzaniu opinii przez biegłych sądowych (lekarz psychiatra i psycholog, lekarz psychiatra i specjalista psychoterapii uzależnień, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień) w przedmiocie uzależnienia od alkoholu osób wskazanych przez Zamawiającego na potrzeby Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku.
Pliki do pobrania:
-
-
-
Gminne Dni Profilaktyki w Zagnańsku 30.05.2022 - 10.06.2022
10 czerwca 2022
GMINNE DNI PROFILAKTYKI W GMINIE ZAGNAŃSK 05.V.2022 – 01.VI.2022
Tegoroczne Dni Profilaktyki w Gminie Zagnańsk odbyły się pod hasłem „Nie pijcie, nie palcie, sport uprawiajcie”. Główne działania były skierowane do społeczności lokalnej, jak również do dzieci i młodzieży szkolnej.
W ramach dni otwartych Punktu Konsultacyjnego ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Rozwiązywania Problemów Opiekuńczo- Wychowawczych w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagnańsku udzielane były konsultacje z zakresu prawa, z zakresu uzależnień, pomocy społecznej oraz konsultacje z dzielnicowym.
-
Gminne Dni Profilaktyki 24.VII.2021 - 01.VIII.2021
3 sierpnia 2021
GMINNE DNI PROFILAKTYKI 24.VII.2021 – 01.VIII.2021
Tegoroczne Dni Profilaktyki w Gminie Zagnańsk odbyły się pod hasłem „Trzeźwo, zdrowo, razem”. Główne działania były skierowane do społeczności lokalnej, jak również do dzieci i młodzieży szkolnej. Podczas Gminnych Dni Profilaktyki w Punkcie Konsultacyjnym w Zagnańsku zostały zorganizowane warsztaty profilaktyczne dla dorosłych o tematyce : Uzależnienie kradnie wolność i proces zdrowienia.W Klubach Seniora zorganizowane zostały pod hasłem " W zdrowym ciele zdrowy duch" warsztaty dla seniorów oraz pogadanki na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej w Kielcach zapoznali seniorów z krokami udzielania pierwszej pomocy oraz przedstawili rodzaje zagrożeń czyhających na osoby starsze pn. "Bezpieczny senior", "Seniorze nie daj się oszukać".
W ramach dni otwartych Punktu Konsultacyjnego ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Rozwiązywania Problemów Opiekuńczo- Wychowawczych w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagnańsku udzielane były konsultacje z zakresu prawa, z zakresu uzależnień, pomocy społecznej oraz konsultacje z dzielnicowym.
W Klubie Wolna Strefa w Zagnańsku realizowane były warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży dotyczące uzależnienia od komputera - "Jak korzystanie z komputera wpływa na nasze funkcjonowanie", warsztaty dotyczące przyczyn, objawów i skutków dotyczących uzależnienia od papierosów " Papierosy – zły nałóg" oraz profilaktyka dotycząca HIV/AIDS i inne tematy aktualne dla dzieci i młodzieży.
-
Harmonogram posiedzeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku na rok 2021
12 stycznia 2021
Harmonogram posiedzeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku na rok 2021
Lp.
Miesiąc
Dzień
Miejsce
Godziny pracy
1
styczeń
27.01.2021
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Zagnańsku ul. Spacerowa 8aTel. 41 31-13-135
41 300-14-44
509 975 891
509 975 901od godz. 1500
do godz. 18002
luty
24.02.2021
3
marzec
24.03.2021
4
kwiecień
28.04.2021
5
maj
26.05.2021
6
czerwiec
30.06.2021
7
lipiec
28.07.2021
8
sierpień
25.08.2021
9
wrzesień
29.09.2021
10
październik
27.10.2021
11
listopad
24.11.2021
12
grudzień
15.12.2021
-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
1 września 2020
Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy, a podstawą jej działania jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uchwalany corocznie przez gminę i finansowany ze środków własnych gminy, pochodzących z opłat za wydawanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Polityka wobec alkoholu i narkotyków, której celem jest profilaktyka i redukcja szkód zajmuje poważne miejsce w działaniach jednostek powołanych do realizacji tych zadań na terenie naszej gminy. Potrzebę tych działań widzimy wszyscy, zdajemy sobie sprawę z negatywnego wpływu alkoholu, narkotyków na zdrowie mieszkańców i co za tym idzie dostrzegamy konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. W programie z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się promocji zdrowego stylu życia, zdając sobie sprawę z konsekwencji ekonomicznych w postaci obniżenia dochodów rodziny w związku z nadużywaniem alkoholu i narkotyków i przemocy w rodzinie.
Realizacja zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych prowadzona jest zgodnie z art.4¹ ust.2 Ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości - w formie gminnego programu uchwalanego corocznie przez radę gminy. Stosownie do art.18² przedmiotowej ustawy dochody z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wykorzystywane są na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowy i nie mogą być przeznaczone na inne cele.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 10 stwierdza, że przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy, wymienia zadania — które wymieniono w załączonym Programie. Ponadto zawiera zapis stwierdzający, że Wójt w celu realizacji zadań opracowuje projekt Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomani. Biorąc pod uwagę, że na przeciwdziałanie narkomanii nie przewiduje się dodatkowych środków finansowych, w związku z tym będą one realizowane ze środków za przeciwdziałanie alkoholizmowi.
Opłaty za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych są przeznaczane na realizację Programu.
Realizacja Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii koordynowana jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku.
Realizatorzy Programu:
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagnańsku.
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagnańsku
- Gminne jednostki organizacyjne i inne placówki, które posiadają niezbędną wiedzę, kadrę w zakresie zagadnień objętych Programem.
- Organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz inne instytucje i osoby fizyczne poprzez zlecenie zadań programu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Znaczącą rolę w pomocy rodzinom z problemem alkoholowym pełni Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest to organ powołany przez Wójta Gminy, podejmujący czynności zmierzające do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Obecny skład Komisji:
- Agata Sykulska – Przewodnicząca Komisji
- Robert Hanulak – Z-ca Przewodniczącego
- Jadwiga Dziedzic – Członek Komisji
- Elżbieta Korus – Członek Komisji
- Henryk Kowalczyk – Członek Komisji
- Edyta Mazurkiewicz – Członek Komisji
- Adam Zacharski- Członek Komisji
W skład komisji wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
- ustalanie, czy dana osoba jest uzależniona i czy powinna się leczyć,
- motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego lub w przypadku odmowy – podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
- wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z zasadami usytuowania na terenie gminy Zagnańsk miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, określonych w stosownej uchwale Rady Gminy.
- współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, między innymi z sądem rejonowym, prokuraturą, policją, pomocą społeczną, kuratorami sądowymi, pedagogami szkolnymi, Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia, stacjonarnym zakładem lecznictwa odwykowego itp.
PROCEDURY ZOBOWIĄZANIA DOTYCZĄCE LECZENIA ODWYKOWEGO
Aby zgłosić kogoś na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć go w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych , właściwej dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy postępowanie. W gminie Zagnańsk takie wnioski składa się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagnańsku ul. Spacerowa 8A.
Wniosek może złożyć dowolna osoba z rodziny, której nie jest obojętny los pijącego lub instytucja/ np. pomoc społeczna, policja, prokuratura itp./
Zadaniem GKRPA jest ustalenie, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu i czy w aktualnym stanie zdrowia powinna się leczyć i w jakiej formie. W tym celu kieruje się osoby zgłoszone do Komisji na badania lekarskie. Biegłymi w przedmiocie uzależnienia od alkoholu są : lekarz psychiatra i psycholog, którzy odbyli szkolenia z zakresu diagnostyki uzależnienia, podstaw terapii uzależnienia od alkoholu, orzecznictwa i metod krótkiej interwencji motywującej do terapii oraz szkolenie z zakresu aktualizacji wiedzy o uzależnieniu od alkoholu, metodach terapii i orzecznictwa.
Komisja zbiera również informacje na temat osoby zgłoszonej. W tym celu zwraca się z zapytaniem do pomocy społecznej, policji, oraz rodziny i przygotowuje dokumentację. Jeżeli osoba kierowana na badania nie zgłasza się, odmawia poddania się badaniom, utrudnia jego przeprowadzenie, nie odbiera korespondencji a wywiad w środowisku jest obciążający, kieruje się sprawę do sądu. Sąd nakazuje wykonanie badania, rozpatruje wniosek i wydaje zobowiązanie do leczenia , które jest ważne dwa lata.
Postanowienie sądu o zobowiązaniu do leczenia odwykowego w formie pisemnej otrzymuje osoba uzależniona i placówka odwykowa, w której ma się odbyć leczenie. Jeżeli jest to pierwsze zobowiązanie do leczenia, sąd zazwyczaj kieruje daną osobę na leczenie w warunkach ambulatoryjnych /do przychodni/. Jeżeli leczenie nie przebiega w sposób prawidłowy, placówka przesyła do sądu wniosek o zmianę trybu leczenia na stacjonarne / w szpitalu/
WNIOSEK DO POBRANIA:
Zainteresowani winni złożyć do koordynatora Programu WNIOSEK O DOFINANSOWANIE ZADANIA REALIZOWANEGO W RAMACH GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII.
Wnioski będą rozpatrywane po przyjęciu Uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki na dany rok.
Agata Sykulska
Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych